Dienoraštis

Pradžia / Žiedadulkės / Dienoraštis

Nemokama naudinga paslauga alergija sergantiems asmenims – Žiedadulkių dienoraštis!

Kodėl tai naudinga Jums ir kodėl tai reikalinga mums?

Su bundančia gamta pavasarį prasideda ir sezoninių alergijų metas. Dalis žmonių kiekvienais metais kenčia nuo šienligės. Pirmą kartą apie šią ligą buvo paskelbta 1819 m. Nors jos priežastimi buvo laikytas šienas, tačiau dabar moksliškai įrodyta, kad šienligę sukelia į kvėpavimo takus patekusios žiedadulkės. Šių smulkių grūdelių paviršiuje yra daug įvairių, labai specifinių baltymų. Jie veikia kaip atpažinimo kodas, kuris reikalingas augalų dauginimuisi. Ant gleivinės nusėdusios žiedadulkės išskiria baltymus, sukeliančius specifines imuninės sistemos reakcijas, kurios pasireiškia alergijos simptomais (varvanti ir niežtinti nosis bei akys, perštinti gerklė, kosulys ir odos įjautrinimas). Šiai ligai būdingas griežtas sezoniškumas. Žalingos medžiagos organizme kaupiasi metų metus ir ligą gali būti sunku išgydyti. Pajutę simptomus kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Alergijos simptomus sukelia apie 50 rūšių augalų. Dažniausia tai vėjo apdulkinami augalai Alergenines žiedadulkes barstantys augalai skiriami į tris grupes: medžiai, žolės ir piktžolės.

Medžiai yra Lietuvoje anksčiausiai pavasarį pražystantys augalai. Jų dulkėjimas prasideda kovo (atskirais metais – vasario) mėnesį ir tęsiasi iki liepos. Iš kitų augalų grupių medžiai išsiskiria žiedadulkių gausa (1500 vnt/m3).

Migliniai augalai, kitaip vadinami žolėmis, pradeda žydėti gegužės mėnesį, o jų žiedadulkių ore aptinkama iki spalio. Dažnai šienligės priežastimi gali būti pašarinio motiejuko, paprastosios šunažolės, daugiametės svidrės, kviečių, rugių ar miežių žiedadulkės. Kasmet būna 2 periodai, kai šių žiedadulkių kiekis ore viršija įsijautrinimo ribą: pirmasis – birželio pradžioje, o antrasis, kiek mažesnis – liepos mėnesio viduryje. Antroje vasaros pusėje pradeda žydėti dilgėlės, rūgštynės, kiečiai, balandinių šeimos augalai. Gausiau žiedadulkių į orą išbarsto dilgėlės (iki 300 vnt/m3), tačiau jos yra silpnai alergeniškos.

Pavojingesnis yra kiečių žydėjimo tarpsnis, trunkantis nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio mėnesio antrosios pusės. Rugsėjo mėnesį ore pasitaiko ir ambrozijos žiedadulkių, kurios su oro masėmis atkeliauja iš Pietų Europos.

Žiedadulkių įvairovę ir koncentraciją ore profesionalai nustato mikroskopais ir taikydami specialiuosius metodus. Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore stebimas nuo 2003 metų. Šiuo metu stebėseną vykdo Šiaulių universiteto Aplinkotyros katedros aerobiologai. Jie esamos situacijos rezultatus sujungia su ilgalaikiais stebėsenos duomenimis, fenologiniais stebėjimais bei meteorologine informacija ir pateikia visuomenei žiedadulkių prognozes.

Šiaulių universiteto aerobiologai teikia:
• informaciją apie atmosferos užterštumą oro alergenais;
• operatyvią informaciją apie žiedadulkių ir sporų kiekį ore;
• žiedadulkių sezonų kalendorius;
• įvairiapusią informaciją apie žiedadulkes ir sporas bei jų sklaidą.

Pildydami Žiedadulkių dienoraštį Jūs mums padėsite nustatyti Lietuvoje egzistuojančią įsijautrinimo ribą, kitaip tariant, galėsime nustatyti kokiai ore esant žiedadulkių koncentracijai pasiekiama riba, nuo kurios žmonėms prasideda alerginės reakcijos. Bendros įsijautrinimo ribos Europoje nėra, nes tai labai priklauso nuo vyraujančios augmenijos ir vietinės foninės taršos žiedadulkėmis. Todėl susiejus Jūsų kasdienius pojūčius registruotus žiedadulkių dienoraštyje su žiedadulkių kiekiais esančiais ore, nustatysime įsijautrinimo ribą. Tokiu būdu mūsų teikiamos prognozės taps tikslesnės ir informatyvesnės. Informuok kaimyną ir draugus apie Žiedadulkių dienoraštį.