Aerobiologiniai tyrimai

Pradžia / Žiedadulkės / Aerobiologiniai tyrimai

Aerobiologija (iš graikų ἀήρ, aē – oras; βίος, bios – gyvybė; ir -λογία, – mokslas) yra biologijos mokslų šaka, tirianti oru pasyviai plintančias bioorganines daleles, tokias kaip bakterijos, grybų sporos, labai maži vabzdžiai, žiedadulkės, virusai ir kitas aeroplanktonas.

Ilgamečius aerobiologinius tyrimus Lietuvoje vykdo Šiaulių universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedros mokslininkų ir tyrėjų grupė.

Aerobiologijos mokslų krypties vystymąsi skatina didėjantis alergizuojantis žiedadulkių ir kitų oru plintančių biologinių dalelių poveikis žmonėms. Todėl aerobiologai sprendžia aeroplanktono (ypač žiedadulkių) poveikio vertinimo uždavinius, taip pat tiria vartotojų bendruomenės reikmes ir reikalavimus, kad būtų galima kaip įmanoma plačiau ir tiksliau skleisti sukauptą informaciją. Daug dėmesio skiriama įvairaus lygmens informacijos apie žiedadulkių sklaidą parengimui vartotojams, kurie yra įsijautrinę augalų žiedadulkėms.

Žiedadulkės ir kitos oru pernešamos biologinės dalelės juda nepaisydamos valstybių sienų ir tarptautinių susitarimų. Aerobiologija yra greitai besivystantis mokslas, kuriam svarbios biologijos, meteorologijos, atmosferos fizikos, medicinos žinios ir nuolatinis visų šių mokslo sričių specialistų bendradarbiavimas. Aerobiologai, siekdami geriau suprasti žiedadulkių sklaidos ir pernašos reiškinius jungiasi į bendradarbiaujančias organizacijas, kur susitikimuose ir konferencijose sprendžia mokslui ir praktikai svarbius klausimus.

Pagrindines tarptautines organizacijas galima rasti čia:
Alliance For Aerobiology Research (AFAR)
International Association for Aerobiology (IAA)
Nordic Aerobiology Association (NAF)
Pan-American Aerobiology Association (PAAA)