EUPOL

Alerginių žiedadulkių formavimosi, išskyrimo, paskirstymo ir poveikio sveikatai įvertinimas Europoje (EUPOL)

EUPOL projektas – tai COST ES0603 Alergeninių žiedadulkių formavimosi, išsiskyrimo, pasiskirstymo ir poveikio sveikatai įvertinimas Europoje.
Oru plintančių žiedadulkių sukeltas sezoninis alerginis rinitas Europoje kasmet pažeidžia apie 15 proc. žmonių populiacijos. Stebėdama pažeidžiamumo plitimą, Pasaulinė sveikatos organizacija atkreipė ypatingą dėmesį į žiedadulkių sezonų prognozavimą ir rekomendavo inicijuoti naujus, šiuolaikinius šios srities tyrimus. Skirtingų mokslo sričių tarptautinių ir nacionalinių organizacijų, tinklų ir projektų veikloje periodiškai vyksta su žiedadulkėmis susiję moksliniai tyrimai, tačiau horizontalioji koordinacija neorganizuojama. Tiek situacijos valdymui, tiek ir prevencinėms priemonėms kurti reikalinga kompetentingai įvertinti alergeninių žiedadulkių formavimąsi, išsiskyrimą, pasiskirstymą ir poveikį sveikatai. EUPOL veikla yra savalaikis sprendimas, siekiant atlikti kompleksinį problemos vertinimą, apjungiant biologinių, meteorologinių ir klimatinių veiksnių įtaką žiedadulkių sezono intensyvumui.

EUPOL leido suorganizuoti multidisciplininį forumą, kuris
1. atlieka esamos informacijos kritinę apžvalgą apie Europos alergeninių žiedadulkių duomenų reprezentatyvumą vertinimo ir prognozavimo sistemoms;
2. identifikuoja turimų žinių nepakankamumo erdves;
3. padeda koordinuoti tolimesnius tyrimus;
4. skatina dialogą su vartotojais.

Šie pagrindiniai tikslai struktūrizuojami trimis kertinėmis kryptimis: žiedadulkių produkcija ir paleidimas, žiedadulkių plitimas atmosferoje, žinių pritaikomumas ir ryšys su vartotojais.

Projekto įgyendinimo laikotarpis: 2007 m. balandžio 18 d. – 2011 rugsėjo 13 d.
Projekto vadovas: Suomijos meterologijos institutas, dr. Mikhail Sofiev, Helsinkis, Suomija
Projekto dalyviai: Airija, Austrija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Italija, Izrealis, JK, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Norvegija, Olandija, Portugalija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Vengrija, Vokietija
Projekto biuždetas (Lietuva): 25 000 Lt
Projektą finansuoja: EURTD Framework Programme

Plačiau apie šį projektą galite pasiskaityti apsilankę: http://www.unifi.it/COSTEupol/