Tyrėjų naktis 2015

Pradžia / Aktualijos / Tyrėjų naktis 2015

Kiekvienais metais vyksta įspūdingas renginys Tyrėjų naktis.  Šis renginys yra tarptautinis, nes daugelis Europos mokslo ir tyrimų laboratorijų atveria duris ir su visuomene bendrauja mokslininkai bei tyrėjai. Jau keletą metų iš eilės Tyrėjų nakties metu katedra atveria ir savo laboratorijos duris. Šiais metais su visuomene bendravome trejomis temomis: „Akys – mūsų pasaulis“ (asist. Ingrida Indrijauskienė), „Puslaidininkinio šaldytuvo tyrimas“ (asist. Mindaugas Kiriliauskis), „Šiaulių žvaigždėtas dangus“ (asist. Vacys Jankus).

„Akys – mūsų pasaulis“ metu visuomenė turėjo išskirtinės progos padirbėti su optometrininko prietaisais. Šią laboratoriją aplankė daugybė žmonių. Pradedant didelėmis klasėmis su savo mokytojais iš įvairių mokyklų, studentais iš įvairių fakultetų, baigiant vaikais, kurie atėjo kartu su savo tėveliais. Atlikome įvairiausius testus regėjimui tikrinti. Tikrinome žmonių binokulinį regėjimą, dažnai vadinamą stereo matymu. Jis tiriamas naudojant įvairius testus (Lango, Titmus, Random Dot ir kt.). Tyrėme daltonizmą, kitaip dar vadinama aklumu spalvoms. Nagrinėjome akies sandarą.Svečiai vienas kitam tikrino regėjimo aštrumą, nes jis vienas svarbiausių gyvenimo kokybės vertinimo kriterijų. Regėjimas – pojūtis, kuris pranoksta visus kitus žmogaus pojūčius. Išsaugoti gerą regėjimą visą amžių – svarbu kiekvienam. Labai smagu buvo Tyrėjų nakties dalyviams pabūti gydytojais. Blogai matantiems bandėme parinkti lęšių stiprumą. O akinukus turintiems tikrinome kokius akinius nešioja jie.

„Puslaidininkinio  šaldytuvo  tyrimas“ metu ištirta, kaip galima gauti kuo žemesnę šaldytuvo temperatūrą ir kaip šį įrenginį panaudoti elektros energijos generavimui, t.y. neįtikėtina, bet  puslaidininkinis šaldytuvas gali tarnauti kaip įprasta kišeninio žibintuvėlio baterija. Taip pat renginio dalyviai sužinojo tokio šaldytuvo pritaikymo galimybes pramonėje, technikoje, medicinoje, moksle bei privalumus, lyginant su mums visiems įprastu buityje naudojamu kompresoriniu šaldytuvu su šaldymo agentu.

„Šiaulių žvaigždėtas dangus“ užsiėmimai vyko Observatorijos laboratorijoje. Apniukęs dangus neleido susirinkusiems stebėti žvaigždžių pasaulio, tačiau įtraukiantys ir užburiantys astronomo pasakojimai neleido smalsiesiems nuobodžiauti.

2015-09-28