Žemėlapis

Pradžia / Mokslas / Inovacijos / Žemėlapis
Interaktyvus bioinvazijų žemėlapis

Biologinės invazijos tai gamtoje natūraliai ar dėl žmonių veiklos, sparčiai plintančios svetimų kraštų rūšys. Jos kelia grėsmę tiek gamtinei aplinkai, tiek ir žmonių gerovei bei atneša ekonominių nuostolių. Invazijos skurdina biologinę įvairovę, mažina dirvožemio agrarinę vertę (įskaitant ir miškų plotus) ir biogeninėmis metabolizmo medžiagomis teršia paviršinius vandenis. Kenkėjams arba ligoms atsparios vietinės rūšys beveik neturi natūralių savigynos mechanizmų, kurie jas apsaugotų nuo svetimų organizmų, todėl gali būti visiškai išnaikintos.
Invazinių rūšių keliamą pavojų būtina nustatyti kuo anksčiau, nes daug lengviau ir pigiau yra užkirsti kelią rūšims plisti, kol jos dar nėra įsigalėjusios naujoje vietoje. Šioje veikloje labai svarbus visuomenės sąmoningumas ir bendradarbiavimas su suinteresuotoms institucijoms dėl biologinių invazijų suvaldymo ir jų keliamų grėsmių minimizavimo.

Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto LLIV-250 „Jungtinis pasipriešinimas biologinėms invazijoms siekiant tvaraus žemės ūkio ir gamtos išteklių valdymo“ finansavimas padėjo sukurti interaktyvią aplinką keistis informacija apie invazinius organizmus. Atsirado galimybė kiekvienam Lietuvos gyventojui asmeniškai padėti išsaugoti mūsų Gamtą.

Gamtos stebėjimų dienoraštyje Dabasdati.lv kviečiame visus dalintis gamtos stebėjimų duomenimis – pranešti apie aptiktus nevietinius augalus ir gyvūnus. Jeigu jūs turite įdomių augalų ar gyvūnų nuotraukų, bet nežinote kokios jie rūšies, atsiųskite nuotraukas į Dabasdati.lv ir mūsų ekspertai padės nustatyti rūšį. Visa informacija pateikiama kiek įmanoma tiksliau ir parodoma Latvijos ir Lietuvos žemėlapiuose, todėl ji gali būti naudojama mokslinių tyrimų tikslais.

Daugiau informacijos apie invazinius organizmus galite rasti http://teamwork.su.lt/lt/